NU top Kansas, mergeți în regiunea NCAA

LINCOLN, Nab. – Nu a fost ușor, dar echipa de volei din Nebraska a ajuns la cea de-a 38-a apariție regională, un record NCAA, cu o victorie cu 3-1 în fața Kansasului, vineri seară, la Devaney Center.

Huskers, cap de serie nr. 2, a câștigat primele două seturi relativ ușor (25-14 și 25-18) înainte ca Kansas să câștige al treilea setul cu 25-19. Setul al patrulea a inclus 13 egalități și opt schimbări de lider, cu scorul în două runde pentru ultimele 26 de raliuri, dar Nebraska și-a asigurat victorii consecutive de Bekka Allick și Lindsay Krause pentru a obține o victorie cu 26-24 pentru a pecetlui jocul.

Odată cu victorie, Nebraska (26-5) s-a calificat pentru al 11-lea sezon consecutiv și a 28-a oară în ultimele 29 de sezoane pentru o regiune NCAA. Kansas și-a văzut sezonul încheiat cu un record de 19-11, în timp ce Huskers s-au îmbunătățit până la un 88-0-1 all-time împotriva lui Jayhawks.

Nebraska a lovit .232 în joc, limitând Kansas la un procentaj de abatere de .152. Huskers au terminat cu 13 mai multe ucideri (58-45) și 11 mai multe săpături (71-60) decât Jayhawks, în timp ce KU a reținut Nebraska cu 13-11. Kansas a avut și patru ași de serviciu, în timp ce Nebraska a avut unul.

Patru Huskers au terminat cu ucideri cu două cifre, în frunte cu cele 13 ucideri ale lui Krause la .357 lovituri. Madi Kubik și Ally Batenhorst fiecare a avut 10 victorii și a produs dublu-dublu. Allick a avut nouă ucideri cu un procent de infracțiune de .562, Kaitlyn Horn a condus NU cu șapte blocuri, iar Kubik a condus Nebraska cu 16 săpături. Nicklin Hames a revenit în formație și a avut 25 de pase decisive, în timp ce Anni Evans a terminat cu 20 de pase decisive.

Rhian Swanson – care nu a jucat în primul set – a condus Kansas cu 14 lovituri. Kennedy Farris a produs un joc de 17 blocuri, iar Rachel Langs a avut un joc de nouă blocuri.

Setul 1: Blocaje consecutive de la Allick — unul cu Batenhorst și unul cu Lauenstein — i-au adus pe Huskers în avantaj, 5-2. Hord și Krause au avut un blocaj înainte ca Kubik să încheie o ucidere, apoi s-au făcut pereche cu Hord pentru un bloc și un avantaj 13-8. După o eroare de serviciu, Huskers au avut patru puncte drepte de urcat cu 17-9. Batenhorst a avut două ucideri în acea serie. Jayhawks au revenit cu trei puncte pentru a reduce scorul la 17-12, dar Big Red a răspuns cu ucideri de la Lauenstein și Batenhorst și a valorificat trei erori de la Kansas pentru a trece cu 22-13. Krause și Kubik au avut victorii consecutive, iar Huskers au câștigat primul set, 25-14.

Setul 2: Kansas a condus cu 11-10 când Hord și Batenhorst au marcat ucideri pentru a-l pune pe NU înapoi în față. După o ucidere de către Rachel Langs de la KU a egalat setul la 13-13, Huskers au avut cinci kill-uri la rând pentru a urca cu 18-13. Allick și Kubik aveau fiecare câte două, iar Batenhorst avea câte unul. Nebraska a condus cu 20-16 înainte ca Hord și Batenhorst să fie adăugate în avantaj. Allick a încheiat setul cu două lovituri pentru o victorie cu 25-18. Nebraska a lovit .395 în al doilea set.

Setul 3: Jayhawks au folosit un run de 4-0 pentru a lua un avans de 8-5, iar Jayhawks au condus până la cinci la 17-12. Nebraska a înlănțuit o serie de trei puncte cu lovituri de la Batenhorst și Kubik pentru a încheia 17-15, dar Kansas a răspuns cu trei lovituri și un bloc pentru a urca șase, 21-15. Kansas a încheiat setul al treilea, 25-19.

Setul 4: Cu scorul egal la 6-6, Hord a pus două blocuri (cu Krause și Lauenstein) și o ucidere pentru a-i oferi lui Big Red un avans de 9-6. Huskers au păstrat un avantaj de 13-10 după o ucidere a lui Batenhorst, dar Kansas a mers pe o rundă de 5-1 pentru a lua un avantaj de 15-14. Jayhawks au avut trei ucideri, un bloc și un as pentru a-i pune din nou în frunte. Allick și Krause au răspuns rapid pentru Huskers cu ucidere consecutive, dar Langs a răspuns cu o ucidere și bloc pentru Jayhawks pentru a face 17-16. NU a revenit în față, 18-17, după uciderile de la Krause și Kubik, dar încă o dată Kansas a avut un răspuns, când Swanson a terminat și o rată a lui Husker i-a făcut pe Jayhawks 19-18. Hord a intensificat din nou pentru Huskers cu o ucidere și un blocaj cu Batenhorst, în timp ce Huskers au luat conducerea cu 20-19. Dar Kansas a revenit imediat cu victorii directe pentru a merge în sus, 21-20. Jayhawks a servit mult pentru a egala scorul la 23-23, iar o ucidere a lui Krause a câștigat un punct de meci pentru NU la 24-23. Kansas a primit un bloc pentru a egala scorul la 24-24, dar Allick a înclinat o ucidere la sol pentru un punct de meci 25-24. Krause a încheiat meciul cu a 13-a ucidere pentru o victorie cu 26-24.

Următorul: Huskers avansează în semifinalele regionale NCAA joia viitoare. Adversarul și locația din Nebraska nu vor fi cunoscute până sâmbătă seara. Dacă Louisville, cap de serie numărul 1 al regiunii, ajunge în semifinalele regionale NCAA, va găzdui competiția regională joia și sâmbăta viitoare. Dacă Louisville ar fi supărat cu numărul 8, Purdue, sâmbătă seara, Huskers ar găzdui apoi regionalul la Devaney Center.

Note de după jocul Nebraska

• Odată cu victoria, Nebraska s-a îmbunătățit la 88-0-1 all-time împotriva Kansasului.
  • Nebraska s-a calificat pentru un NCAA Regional pentru a 38-a oară în istoria programului și a 28-a oară în ultimele 29 de sezoane. Cele 38 de călătorii ale lui Huskers într-o regiune NCAA sunt cele mai multe din istoria NCAA.
  • Huskers s-au calificat pentru 11 campionate regionale NCAA consecutive, a doua cea mai lungă serie activă din țară.
  • Odată cu victoria, Nebraska s-a îmbunătățit la 125-35 all-time în turneul NCAA. Huskers ocupă locul al doilea în istoria NCAA în victoriile în playoff și procentul de câștiguri (.781).
  • Nebraska s-a îmbunătățit până la 28-2 all-time în jocurile din turul al doilea al turneului NCAA.
  • NU s-a îmbunătățit la 79-7 all-time în meciurile de acasă din Turneul NCAA, inclusiv un record de 24-2 la Devaney Center. Huskers au câștigat 18 meciuri consecutive acasă la Turneul NCAA.
  • Huskers au câștigat primele două seturi în această seară și au 95-1 la Turneul NCAA în victorie luând un avans de 2-0. Nebraska a câștigat 94 de jocuri playoff consecutive, câștigând primele două seturi.
  • Huskers s-au îmbunătățit la 58-1 all-time împotriva adversarilor neclasați în turneul NCAA. În total, Nebraska a câștigat 105 meciuri consecutive împotriva adversarilor neclasați din 2017.
  • John Cook s-a îmbunătățit la 92-23 în cariera sa la turnee NCAA.
  • Cook are acum 84-18 la turneul NCAA ca antrenor principal al Nebraska. Procentul său de câștiguri în playoff de .824 la Nebraska este cea mai mare notă din istoria NCAA dintre orice antrenor cu cel puțin 25 de jocuri de turneu NCAA la o școală.
  • Nebraska a limitat Kansas la doar două ucideri și -.250 procentaj de atac în primul set, prima dată când Jayhawks au lovit negativ într-un set în acest sezon. Intrând în joc, cel mai scăzut procent de atac din Kansas în primele 110 seturi ale sezonului a fost de .000 împotriva Texas Tech.
  • Kansas a avut 17 ucide în al treilea set, după doar 14 ucide în primele două seturi combinate.
  • În al doilea set, Bekka Allick (5-0-9), Ally Batenhorst (3-0-5), Lindsay Krause (3-0-4) și Hoarda Kaitlyn (3-0-6) a combinat pentru 14 ucideri și 0 erori în 24 de swinguri, afișând un procentaj de atac de .583.
  • Lindsay Krause a fost blocată în al treilea set la al 32-lea swing al turneului NCAA. A marcat prima ei eroare în playoff, când a început turneul NCAA cu 15 eliminări din 31 de swing-uri fără erori.
  • Krause a condus Nebraska cu 13 ucide împotriva Kansasului la lovituri de .357. În primele două jocuri ale turneului NCAA, Krause are 23 de victorii la un procent de abatere de .417.
  • Allick a avut nouă ucideri în 16 schimburi fără erori împotriva Kansasului. În primele două jocuri ale turneului NCAA, Allick a avut 13 ucideri la 23 cu o eroare pentru a afișa un procent de atac de .522.
  • Batenhorst a produs un dublu-dublu cu 10 ucideri și 10 săpături. Cele 10 săpături ale sale au fost doar sfioase de cel mai mare nivel al carierei sale.
  • Kubik a avut și un dublu-dublu cu 10 ucideri și 16 săpături. Cele 16 săpături ale sale au fost un record de sezon și au fost doar timid de cel mai mare în carieră.
  • Hord a avut șapte blocuri împotriva lui Kansas și are 16 blocaje în primele două jocuri ale turneului NCAA.
  • Lexi Rodriguez a avut 14 săpături împotriva Kansasului și ea are 33 de săpături în primele două jocuri ale turneului NCAA, cu o medie de 4,7 săpături pe set.
  • Whitney Lauenstein și-a egalat cariera maximă cu șapte săpături împotriva Kansasului.
  • Nicklin Hames (25) și Anni Evans (20) fiecare a avut 20 de pase decisive în joc. A fost doar pentru a doua oară în acest sezon când doi trecători din Nebraska au avut 20 de pase decisive într-un joc, deoarece Hames și Evans au avut, de asemenea, 20 de pase decisive fiecare în victoria în cinci seturi de la Creighton pe 7 septembrie.